tipy na šití

Zakončení švu na overlocku

V následujícím návodu si přiblížíme, jak ukončit šití na overlocku, pokud šijeme „dokola“. Tedy například všíváme průkrčník, náplety na rukávy či nohavice.

Pro milovníky videa jsem kdysi natočila návod, najdete jej na konci článku.

Šijeme, šijeme, šijeme, až se s naším „kulatým“ šitím dostaneme opět na místo, kde jsme před pár minutami či vteřinami začali. Počátek šití přejedeme cca o 2 cm, dáme si pozor, abychom nožem neuřízli již vytvořené stehy. Není nutné nůž vypnout (ale také je to řešení), lépe je cvičit a cvičit.

Jehly necháme zapíchnuté v látce a zvedneme patku. Sešitou látku natočíme co nejvíce šikmo a patku opět spustíme dolů. Pak pokračujeme v šití, dokud nevyjdeme z látky ven.

Takto vypadá ukončení. Jako koleje odbočující doprava.

Následující rady uplatníte u veškerého zakončení overlockového šití.

V galanterii si pořiďte malý háček se závěrem. Já ho kdysi koupila na Aliexpressu, ale dnes jsem ho našla i běžně na českých e-shopech. Nazývají ho vázací či pletací háček, háček na zatahování oček.

Háček vsuneme mezi dvě vrstvy sešité tkaniny (buď na začátku nebo 2 cm od nití, které potřebujeme schovat. Zachytíme nitě háčkem a háček vytáhneme zpět. Závěrka na háčku se sama zaklapne a nedovolí nitkám uniknout. Přečnívající nitě ustříhneme.

(2) Komentáře

 1. nikola říká:

  Dobrý den, kde seženu haček na zasahování nití overlocku.

  1. říká:

   Dobrý den,
   zadejte si jeho název, který najdete v článku, do vyhledávače a je to 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.